Redakční systém WordPress můžete doplnit pomocí pluginů o nové funkce. Obvykle se také používá originální šablona, často zakoupená. Šablona do systému také přidává nové funkce a možnosti.
Pod „novými funkcemi“ můžete chápat třeba přidání kontaktního formuláře, vyskakovacího okna, zobrazení Google mapy nebo napojení na objednávkový systém (odkaz vede na můj blog) nebo sběr e-mailů. Tohle všechno se doplňuje pomocí pluginů – zásuvných modulů. Nejsou k běhu webu potřeba, ale na druhou stranu je můžete „za běhu“ přidat a zase odstranit. Proto se jim říká zásuvné. WordPress je v tomto smyslu modulární a rozšiřitelný.
Mnoho pluginů a šablon je k dispozici zdarma a instalují se přímo z administrace vašeho WordPressu. Není nutné za ně platit a mohou vám velmi dobře posloužit. Na příkladu tohoto webu si ukážeme, co všechno si můžete pořídit:
- Google reCaptcha je ochrana proti spamovým komentářům,
- All in One SEO posílí nalezitelnost vašeho webu pomocí vyhledávačů a vyladí články pro sdílení na sociálních sítích,
- Breadcrumb NavXT zobrazuje tzv. drobečkovou navigaci v záhlaví každé stránky,
- Ninja Forms vytváří formuláře a stará se o uložení sbíraných dat a odesílání e-mailů,
- GP Premium a Generate Blocks dodávají více funkcí šabloně GeneratePress,
- Wordfence Security zabezpečí web a monitoruje pokusy o přihlášení a také různé chyby,
- Activity Log sleduje všechno, co na webu provádějí přihlášení uživatelé,
- ShortPixel Image Optimizer snižuje velikost obrázků se zachováním jejich kvality, díky čemuž se web zrychlí a načítá méně dat,
- a tak bychom mohli pokračovat.
Pluginů je nekonečné množství. Ale na webu byste neměli mít všechno, co vás napadne, je potřeba pečlivě vybírat osvědčené „značky“, protože jinak hrozí, že dojde ke kolizi mezi pluginy, nebo že se vám web výrazně zpomalí.
Externí služby
Pamatujte, že pokud chcete na web napojit externí službu, plugin je pouze spojovací prvek. Musíte mít např. založený účet u oné služby a/nebo ji mít zaplacenou, aby vše fungovalo. Nestačí jen nainstalovat plugin. Např. pro funkční platební bránu musíte mít smlouvu se společností, která platební bránu svým klientům (=vám) nabízí. Dostanete přihlašovací údaje pro použití brány a teprve ty vložíte do pluginu.
Tohle pro vás obvykle dokáže zajistit dodavatel webu nebo freelancer, kterého si najmete. Kolik to ale stojí?